Czy zwierzęta mają uczucia?

Na pewno każdy był kiedyś świadkiem zwierzęcych emocji. Dzikie stworzenia uciekają w strachu przed ludźmi. Psy wyraźnie cieszą się na widok swoich właścicieli i smucą, kiedy zostają same. Zwierzęta odczuwają więc emocje, ale czy są zdolne do wyższych uczuć?

Etyka i poczucie sprawiedliwości

Czy zwierzęta mogą współodczuwać i rozumieć ból innych? Według przeprowadzonych w latach 60 XX wieku badań tak. Eksperymentowi poddano grupę makaków, czyli małp z rodziny koczkodanowatych. Zwierzę umieszczano w klatce, gdzie zamontowana była specjalna dźwignia. Jeśli makak za nią pociągnął, otrzymywał w nagrodę przysmak. Wiązało się to jednak z porażeniem prądem drugiej, niespokrewnionej z nim małpy. Nie działał tu zatem instynkt macierzyński ani inne więzy rodzinne. Mimo to, aż 87% badanych makaków wolało nie otrzymać nagrody, niż patrzeć na cierpienie drugiego zwierzęcia. Z przyczyn etycznych badania w dzisiejszych czasach nie można powtórzyć, a jego rezultaty do dziś są powodem do zażartych dyskusji naukowców.

Wdzięczność

Emerytowany murarz z Brazyli uratował w 2011 roku życie pingwina. Zwierzę umierało na plaży całe pokryte ropą. Mężczyzna zaopiekował się ptakiem, którego nazwał Dindim i po 11 miesiącach pingwin wrócił na łono natury. Historia jednak nie kończy się w tym miejscu. Okazało się, że Dindin wrócił i czekał na swojego wybawiciela na tej samej plaży. Od tego czasu ptak spędza z murarzem 8 miesięcy w roku, które nie przypadają na okres godowy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *