Medycyna holistyczna – nauka czy filozofia?

Słysząc „medycyna holistyczna” zapewne mamy skojarzenia z medycyną alternatywną, ziołami i akupunkturą. Rzeczywiście, jest to nurt korzystający z naturalnych metod leczenia. Czy są one skuteczne? To zależy.

Czym jest medycyna holistyczna

Medycyna holistyczna ma bardzo długą tradycję. To przede wszystkim założenie, że człowiek jest istotą jednorodną – układem, na który składa się sfera fizyczna i psychiczna. Żeby osiągnąć pełnię zdrowia, należy wziąć pod uwagę kondycję każdej z nich. Dlatego diagnozowanie i leczenie chorób w medycynie holistycznej wygląda nieco inaczej. Brane są pod uwagę wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na pojawienie się objawów, takie jak przeżywane emocje, dieta, tryb życia, higiena pracy, stres. W pewnym sensie jest więc to filozofia. Z drugiej strony, nie da się ukryć, że nasze nastawienie i problemy z jakimi się borykamy, mają wpływ na stan fizyczny organizmu. Medycyna holistyczna jest akceptowana jako forma leczenia lub wsparcie w leczeniu niektórych chorób, szczególnie powiązanych z psychiką. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, przynosi ona wymierne efekty. Aromaterapia, masaże relaksacyjne, a także inne techniki wykorzystywane w podejściu holistycznym, takie jak ziołolecznictwo, będą pomocne w walce m.in. z depresją, zaburzeniami nastroju i hormonalnymi, zespołem stresu pourazowego i wielu innych.

Medycyna holistyczna – kogo warto odwiedzić

Należy pamiętać, że metody holistyczne, pomimo wszelkich korzyści z nich wynikających, nie mogą zastępować diagnozy lekarskiej i zaleceń specjalisty, szczególnie w przypadku poważnych chorób wymagających natychmiastowego leczenia. Dlatego wyłączne jej stosowanie może być zagrożeniem dla pacjentów potrzebującej wsparcia np. farmakologicznego. Podejście holistyczne warto jednak rozważyć w leczeniu np. problemów skórnych, gdzie ma ono konkretne uzasadnienie. Na wygląd naszych włosów i paznokci, a także zdrowy stan skóry mają wpływ wielorakie czynniki, od stanu psychicznego i przeżywanego stresu, poprzez dietę, skończywszy aż na innych chorobach i przyjmowanych lekach czy suplementach. Takie podejście praktykuje wielu specjalistów, np. znana kosmetolog Katarzyna Nowacka https://nowacka.com.pl/ Gabinet, który odwiedzić można w Kaliszu, prowadzi z powodzeniem od ponad 20 lat. Na miejscu czeka zespół wielu specjalistów, nie tylko lekarzy medycyny estetycznej, ale też psychologów i dietetyków. Podejście holistyczne i wnikliwy wywiad pozwalają w tym przypadku skomponować indywidualny program naprawczy skóry.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *