Leczenie uzależnień – na czym polega terapia?

Uzależnić można się od wszystkiego. To nie tylko alkohol czy narkotyki. Wiele osób zmaga się z uzależnieniem od zakupów, jedzenia, sieci czy nawet pracy. Pozornie nieszkodliwe czynności, wykonywane nałogowo, mają zły wpływ na nasze zdrowie. W takiej sytuacji trzeba działać. Jak wygląda leczenie uzależnień?

Dlaczego leczenie uzależnień jest konieczne?

Bardzo często uzależnienia są tylko objawem głębszego problemu. Notorycznie powtarzane przez nas zachowania mogą służyć regulacji samopoczucia. Oznaczałoby to, że osoba uzależniona nie potrafi w inny sposób kontrolować swoich emocji, niż oddając się nałogowi. Zdarza się, że uzależnienia współwystępują z zaburzeniami psychicznymi. Mogą być powodem gorszego stanu psychicznego, jak również go wywoływać. Taka sytuacja paraliżuje życie nie tylko chorego, ale też członków jego rodziny. Poza tym, jeśli nałóg dotyczy alkoholu czy narkotyków może stanowić zagrożenie dla życia. Leczenie uzależnień jest konieczne, ponieważ wspomniane zachowania są formą samookaleczania się, niebezpieczną dla osoby uzależnionej.

Leczenie uzależnień – gdzie w Warszawie się udać?

Leczenie uzależnień powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą psychiatry. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie odpowiedniej farmakoterapii. Lekarz psychiatra stawia odpowiednią diagnozę i bada, co jest prawdziwą przyczyną takiego stanu rzeczy. Osoby uzależnione często kierowane są na psychoterapię, podczas której uczą się innych form radzenia sobie z emocjami. Leczenie uzależnień w Warszawie odbywa się w poradniach psychiatrycznych, takich jak Instytut Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości INZPiRO https://psychiatrzy.pl/uzaleznienia/. Warto zrobić odpowiedni research i porównać oferty różnych placówek, ponieważ nie wszędzie uzyskamy wsparcie w zakresie leczenia uzależnień. Jeśli chodzi o psychoterapię, pacjenci mają do wyboru dwie opcje – terapię indywidualną lub grupową. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze swoim psychiatrą, który doradzi, jaka forma terapii powinna najlepiej się sprawdzić.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *